ОБЩИНСКА АДМИНИСТРАЦИЯ КЮСТЕНДИЛ / РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ | Политика за достъпност | Карта на сайта

bg BG en EN ru RU
КЮСТЕНДИЛ ВРЕМЕТО
Крепост Хисарлъка
Крепост Хисарлъка
Община Кюстендил
Пеещите фонтани
Крепост Хисарлъка
Чифте Баня
Римските Терми
Средновековна църква Св. Георги
Художествена галерия Владимир Димитров Майстора
Пеещите фонтани
Дервиш баня
Крепост Хисарлъка
Обреден Хляб
Празник на Черешата
Изворна Вода
Успение Богородично
Череши
Крепост Хисарлъка
Йльо Войвода
Къща-Музей Димитър Пешев
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
 
Shadow
Покана за среща-разговор със собственици и...
На 08.05.2024г. от 15:00 часа в залата на Община Кюстендил ще се проведе среща разговор със собственици и наематели на заведения за хранене и развлечения и на търговски обекти, които имат маси за консумация на открито на общински терени. Съгласно чл. 6, ал. 2, т. 2, т. 5, т. 6 и т. 10 от Наредбата...
Проект на Правилник за изменение и допълнение на...
Предоставям на вниманието на заинтересованите страни Проект на Правилник за изменение и допълнение на Правилник за организацията и дейността на Общински съвет – Кюстендил, неговите комисии и взаимодействието му с общинската администрация и мотиви към него. Заинтересованите страни могат да подават...
Проект на Наредба за изменение на Наредба за...
На основание чл.26, ал.2 от Закона за нормативните актове, предоставям на вниманието на заинтересованите лица изготвения Проект на Наредба за изменение на Наредба за реда и начина на придобиване, управление и разпореждане с общинско имущество. Проектът може да видите тук и мотивите към него...
Празнично разписание на автобусите в община...
 Празнично разписание на автобусите в община Кюстендил Великденските празници може да видите тук  
Покана за стартова пресконференция по проект...
Покана за стартова пресконференция по проект „Младежки център Кюстендил – ключов фактор за по-добро бъдеще“, Договор № BG-RRP-1.008-0006-C01 Национален план за възстановяване и устойчивост, стълб 1 „Иновативна България” компонент 1 „Образование и умения” Инвестиция 4: „Младежки центрове”Община...
prev
next

ОБЩИНА КЮСТЕНДИЛ

Общината

Град Кюстендил е областен център, попадащ в Югозападния планов район на Република България. Градът, заедно с останалите 71 населени места обхваща територия с площ от 964,3 квадратни километра. Като важни предимства може да се считат:


- Наличие на уникален природен потенциал

- Разнообразен релеф - Западнобългарските планини, най-известна от които е Осоговската планина;

- Река Струма - една от големите български реки, вливаща се в Бяло море/Гърция/;

- Наличие на термоминерални извори с доказани лечебни свойства в областта на балнеолечението/ от 1 до 74 градуса целзий, дебит 33 литра в секунда /

- Добра суровинна база: иглолистни и широколистни гори, инертни материали за строителство и др.

- Градът е разположен в зона, подходяща за развитие на трансгранично сътрудничество /до границите с Република Македония и Република Сърбия и Черна гора/

- Разстоянието от Кюстендил до столицата София е 86 километра, границата с Република Македония е 22 километра, границата с Република Сърбия и Черна гора е 30 километра.

 

 

 

 

 

 

 ТИЦ Туристическият информационен център се намира в центъра на гр. Кюстендил, на площад „Велбъжд”, срещу Община Кюстендил.
В него можете да получите информация относно:
- музеи и храмове;
- природни забележителности, паметници на културата и архитектурата;
- културен календар – фестивали, изложения, концерти, премиери и други значими събития от обществения живот на града и страната;
- спортни събития и възможности за активен отдих;
- всички видове транспорт и комуникации;
- места за настаняване, изхранване, развлечения, SPA-центрове и атракции
- карти на града и пътеводители;

                                       Работно време:

Понеделник- Неделя от 10:00 до 18:00ч.

За контакти с туристическия информационен център:
Кюстендил 2500, площад „Велбъжд”
GSM: +359 7855 0204
e-mail: Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.

Специалист  "Информационно обслужване и услуги": Владислава Нейкова

 

 

 

 

ДИГИТАЛНА РАЗХОДКА В ГРАД КЮСТЕНДИЛ

 

ОБЯВИ И СЪОБЩЕНИЯ

НАРЕДБА ЗА ПРИЕМ НА УЧЕНИЦИ В ПЪРВИ КЛАС В УЧИЛИЩАТА НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА КЮСТЕНДИЛ

/Приета с Решение №61 по протокол №5 от 30.01.2020 г. на Общински съвет – Кюстендил, изменена и допълнена с Решение №311 по протокол №16 от 29.12.2020 г.  на Общински съвет – Кюстендил, изменена и допълнена с Решение №712 по протокол №32/28.04.2022 г. на Общински съвет - Кюстендил/

Раздел І

Общи положения

Чл. 1. С тази Наредба за прием на ученици в първи клас в училищата на територията на община Кюстендил се определят условията и реда за приемане на ученици в първи клас в училищата на територията на община Кюстендил.

Чл. 2. Училищният план-прием за първи клас определя за училището за всяка предстояща учебна година броя на паралелките и броя на местата в паралелките, съобразно стандарта за физическа среда и информационното и библиотечното осигуряване на детските градини, училищата и центровете за подкрепа за личностно развитие и стандарта за финансиране на институциите.

Чл. 3. Директорът на училището определя училищния план-прием въз основа на анализ на броя на учениците в населеното място, училищната мрежа, държавния образователен стандарт за физическата среда и информационното и библиотечното осигуряване на детските градини, училищата и центровете за подкрепа за личностно развитие  и съобразно информационната система и стратегията на общината.

Чл. 4. Постъпването в първи клас е задължително за децата, които навършват 7-годишна възраст в годината, през която се осъществява прием за новата учебна година.       

Чл. 5. В първи клас могат да бъдат записани и деца, които навършват  6-годишна възраст в годината, през която се осъществява прием за първи клас, по преценка на родителя и при готовност за училище, удостоверена при условия и по ред, определени в държавния образователен стандарт за предучилищното образование.

Чл. 6. Началото на училищното образование може да се отложи с една учебна година, когато здравословното състояние на детето не позволява постъпването в първи клас, установено по ред, определен в държавния образователен стандарт за предучилищното образование.

Чл. 7. Община Кюстендил изготвя списък на децата с включен постоянен/настоящ адрес, които следва да постъпят в първи клас, и го изпраща в срок до 31 януари в училищата. За населени места с повече от едно училище децата в списъка се разпределят по прилежащи райони за обхват.

Чл. 8. Ежегодно в срок до 30 март Кметът на Община Кюстендил със заповед определя График на дейностите за прием на ученици в първи клас в училищата на територията на община Кюстендил за предстоящата учебна година.

Чл. 9. Училищният план-прием за предстоящата учебна година се утвърждава със заповед на директора на училището в срок до 30 март след становище на обществения съвет и се публикува на интернет страницата на училището.

Чл. 10. Директорът на училището информира Кмета на Община Кюстендил и Началника на Регионално управление на образованието – Кюстендил за утвърдения училищен план-прием за предстоящата учебна година в срок до 10 април.

Чл. 11. Когато броят на местата за първи клас в проекта на училищния план-прием е по-голям от броя на децата от прилежащия район за обхват на училището от списъка по чл. 7, които следва да постъпят в първи клас, преди утвърждаване на училищния план-прием директорът, след съгласуване с Кмета на Община Кюстендил, задължително информира началника на Регионално управление на образованието – Кюстендил за възможността за осигуряване на целодневна организация за всички ученици.

Чл. 12. За изпълнение на училищния план-приема в І клас директорът със заповед определя училищна комисия, която приема заявленията за прием и извършва всички дейности по приема на учениците.

Чл. 13. Заявления за приемане в първи клас и съпътстващите документи се подават в избраното училище.

Чл. 14. Изборът на училище за малолетните се извършва вместо тях и от тяхно име от техните родители (настойници).

Чл. 15. Училищното обучение в първи клас се осъществява при полудневна или целодневна организацията на учебния ден.

Чл. 16. Родителите (настойниците) на децата, кандидатстващи за прием в първи клас, които желаят целодневна организация, при заявяването на своето желание декларират, че са запознати с правилата за този вид организация на учебния ден.

Чл. 17. По-ранната дата на подаване на заявление не дава предимство при класирането.

Чл. 18. Училищата са длъжни да приемат до три  деца със специални образователни потребности в паралелка.

Чл. 19. Родителите (настойниците), подали молби след определения в графика срок, могат да подават документи за записване в училищата, в които има свободни места.

Чл. 20. За свободни места се считат местата, необходими за достигане на максималния брой ученици в паралелка, обявен от училището, но не повече от 24 ученици в паралелка.

Чл. 21. За приемане на ученици в първи клас над максимално определения в училищния план-прием брой места в паралелка се извършва с разрешение на Началника на Регионално управление на образованието – Кюстендил по мотивирано предложение на директора на училището в срок до началото на учебната година при спазване на разпоредбите на ДОС за финансиране на институциите и ДОС за физическа среда и информационното и библиотечното осигуряване на детските градини, училища и центровете за подкрепа за личностно развитие.

Чл. 22. Директорът утвърждава списъците на приетите ученици в първи клас по паралелки в срок до началото на учебната година.

Чл. 23. Записването на учениците в първи клас се извършва само с оригинала на удостоверението за завършена подготвителна група в детска градина или училище.

Чл. 24. След всяко класиране директорите на училищата подават в отдел „Образование и младежки дейности ” в Община Кюстендил информация за записаните деца и броя на свободните места.

Чл. 25. В срок до 15 септември училището изпраща в Община Кюстендил  сведение за децата, записани в първи клас.

Раздел ІI

Критерии за прием в първи клас

Чл. 26. (1) Близост на училището до постоянния/настоящия адрес на детето - водещ критерий (Приложения: Обща схема на система за прием в първи клас в училищата на територията на община Кюстендил; самостоятелни приложения за всяко училище от №1 до №8; обяснителна записка);

(2) В територията на прилежащия район на средищните училища се включват и населените места, от които са насочени учениците, в които няма училище. (Приложение №9)

(3) При спазване на водещия критерий децата, за които е подадено заявление за приемане в училището, се разпределят в следните групи:

  1. първа група - деца с постоянен/настоящ адрес в прилежащия район на училището и постоянният/настоящият им адрес не е променян в последните над 3 години преди подаване на заявлението;
  2. втора група - деца с постоянен/настоящ адрес в прилежащия район на училището повече от 1 година, но постоянният/настоящият им адрес е променен в периода през последните от 1 до 3 години преди подаване на заявлението;
  3. трета група - деца с постоянен/настоящ адрес в прилежащия район на училището, но постоянният/настоящият им адрес е бил променен през последната една година преди подаване на заявлението;
  4. четвърта група - деца с постоянен/настоящ адрес извън прилежащия район на училището към деня на подаване на заявлението.

(4) За разпределянето в групите се взема посоченият в заявлението адрес, който е по-благоприятен за ученика.

(5) Деца, чиито братя и сестри до 12-годишна възраст са ученици в същото училище, се разпределят в първа група по ал. 3, т. 1 независимо от постоянния/настоящия им адрес.

(6) Приемът в училище се осъществява последователно по реда на групите в ал. 3, като първо се приемат децата от първа група.

(7) Осиновените деца и/или децата, настанени в приемни семейства, за които е подадено заявление за приемане в училището по желание на осиновителя, съответно приемния родител, може да се разпределят в групите по ал. 3 по постоянен/настоящ адрес на осиновителя, съответно приемния родител, ако е по-благоприятно за детето.

(8) Близнаци се приемат заедно, ако поне един от тях е класиран.

Чл. 27.  Когато с броя на децата в определена група по ал. 3 се надхвърля броят на местата, определени с училищния план-прием, децата в тази група се подреждат според следните допълнителни  критерии:

  1. Дете с трайни увреждания над 50% ;
  2. Дете с един или двама починали родители;
  3. Други деца от семейството над 12-годишна възраст, обучаващи се в училището;
  4. Деца, завършили подготвителна група в избраното училище;
  5. Дете от семейство с повече от две деца.

Чл. 28. (1) Когато прилагането на чл. 26 и чл. 27 обективно води до обособяване на една или повече паралелки с ученици, чийто майчин език е ромски, тези деца могат да се насочват за записване в първи клас в училища с други прилежащи райони от населеното място, в които има незаети места.

(2) Децата по ал. 1 се насочват и приемат в първи клас в училищата с други прилежащи райони при заявено желание на техните родители (настойници) и при наличие на свободни места.

(3) Всяко училище трябва да гарантира не по-малко от три места в паралелка за деца, чиито майчин език е ромски, независимо от настоящия/постоянния им адрес.

(4) Община Кюстендил предоставя на училищата списъци на децата, чиито майчин език е ромски.

Чл. 29. Училището може да въведе допълнителни критерии, които се прилагат след изпълнение на критериите по чл. 26, чл. 27 и чл. 28. Допълнителните критерии се съгласуват с Обществения съвет на училището

Раздел III

Документи при кандидатстване

Чл. 30. Необходимите документи за кандидатстване са:

  1. Заявление по образец на училището;
  2. 2. Удостоверение за раждане – оригинал. Представя се за проверка и се връща на родителя;
  3. 3. По чл. 26 - Лична карта на родителя – оригинал. Представя се за проверка и се връща на родителя;
  4. По чл. 26, ал. 5 – проверката се осъществява от училището;
  5. По чл. 27, т. 1 - Експертно решение на ТЕЛК, НЕЛК, валидно към датата на записване – копие;
  6. 6. По чл. 27, т. 2 - Акт за смърт - копие;
  7. По чл. 27, т. 3 и т. 4 - Проверката се осъществява от училището;
  8. По чл. 27, т. 5 – удостоверения за раждане. Представят се оригиналите и се връщат на родителя.

Чл. 31. На документите, за които се изискват копия, се предоставят и оригиналите за сверяване.

Чл. 32. Директорът на училището или упълномощено от него лице съхранява всички документи, свързани с кандидатстването, класирането и записването до края на съответната учебна година.

Раздел IV

Преходни и заключителни разпоредби

  • 1. Наредбата за прием на ученици в първи клас в училищата на територията на община Кюстендил е разработена на основание чл. 17, ал. 1, т. 3 от Закона за местно самоуправление и местна администрация, във връзка с чл. 142, ал. 1 и ал. 2 и чл. 143, ал. 1 от Закона за предучилищното и училищното образование и чл. 43, ал. 1 от Наредба №10 от 01.09.2016 г. за организация на дейностите в училищното образование и в изпълнение на чл. 256, ал. 1, т. 2 от Закона за предучилищното и училищното образование.
  • 2. Настоящата Наредбата за прием на ученици в първи клас в училищата на територията на община Кюстендил отменя Наредба за прием на ученици в първи клас в училищата на територията на община Кюстендил, приета с Решение №734, по протокол №31 от 29.03.2018 г. на Общински съвет - Кюстендил.
  • 3. Настоящата Наредба за прием на ученици в първи клас в училищата на територията на община Кюстендил се публикува на електронната страница на Община Кюстендил.
  • 4. Настоящата Наредба за прием на ученици в първи клас в училищата на територията на община Кюстендил влиза в сила от датата на обявяване решението на Общински съвет – Кюстендил за нейното приемане.

      

         Приложения:

  1. Обща схема на система за прием в първи клас в училищата на територията на община Кюстендил към чл. 26, ал. 1 може да видите тук.
  2. Приложения №1 и №1а към чл. 26, ал. 1 – ОУ „Св. св. Кирил и Методий“  може да видите тук  и тук
  3. Приложение №2 към чл. 26, ал. 1 – ОУ „Проф. Марин Дринов“  може да видите тук.
  4. Приложение №3 към чл. 26, ал. 1 – Шесто ОУ „Св. Паисий Хилендарски“  може да видите тук.
  5. Приложение №4 към чл. 26, ал. 1 – НУ „Св. Климент Охридски“  може да видите тук.
  6. Приложение №5 към чл. 26, ал. 2 – Селата, които са прилежащи райони на училищата  може да видите тук.
  7. Обяснителна записка към чл. 26, ал. 1 може да видите тук.

Споделете в социалните мрежи:

Анкета

ХАРЕСВАТЕ ЛИ ГРАД КЮСТЕНДИЛ?

Контакти

  078/ 55 11 66
  078/ 55 10 04
  гр.Кюстендил, пл. "Велбъжд" № 1
  БУЛСТАТ 000261517 

 

Този уебсайт използва "бисквитки", за да гарантира, че получавате най-доброто изживяване от нашия уебсайт