ОБЩИНСКА АДМИНИСТРАЦИЯ КЮСТЕНДИЛ / РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ | Политика за достъпност | Карта на сайта

bg BG en EN ru RU
КЮСТЕНДИЛ ВРЕМЕТО
Крепост Хисарлъка
Крепост Хисарлъка
Община Кюстендил
Пеещите фонтани
Крепост Хисарлъка
Чифте Баня
Римските Терми
Средновековна църква Св. Георги
Художествена галерия Владимир Димитров Майстора
Пеещите фонтани
Дервиш баня
Крепост Хисарлъка
Обреден Хляб
Празник на Черешата
Изворна Вода
Успение Богородично
Череши
Крепост Хисарлъка
Йльо Войвода
Къща-Музей Димитър Пешев
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
 
Shadow
Покана за среща-разговор със собственици и...
На 08.05.2024г. от 15:00 часа ще се проведе среща разговор със собственици и наематели на заведения за хранене и развлечения и на търговски обекти, които имат маси за консумация на открито на общински терени. Съгласно чл.6, ал.2, т.2, т.5, т.6 и т.10 от Наредбата за реда и условията за поставяне...
Проект на Правилник за изменение и допълнение на...
Предоставям на вниманието на заинтересованите страни Проект на Правилник за изменение и допълнение на Правилник за организацията и дейността на Общински съвет – Кюстендил, неговите комисии и взаимодействието му с общинската администрация и мотиви към него. Заинтересованите страни могат да подават...
Проект на Наредба за изменение на Наредба за...
На основание чл.26, ал.2 от Закона за нормативните актове, предоставям на вниманието на заинтересованите лица изготвения Проект на Наредба за изменение на Наредба за реда и начина на придобиване, управление и разпореждане с общинско имущество. Проектът може да видите тук и мотивите към него...
Празнично разписание на автобусите в община...
 Празнично разписание на автобусите в община Кюстендил Великденските празници може да видите тук  
Покана за стартова пресконференция по проект...
Покана за стартова пресконференция по проект „Младежки център Кюстендил – ключов фактор за по-добро бъдеще“, Договор № BG-RRP-1.008-0006-C01 Национален план за възстановяване и устойчивост, стълб 1 „Иновативна България” компонент 1 „Образование и умения” Инвестиция 4: „Младежки центрове”Община...
prev
next

ОБЩИНА КЮСТЕНДИЛ

Общината

Град Кюстендил е областен център, попадащ в Югозападния планов район на Република България. Градът, заедно с останалите 71 населени места обхваща територия с площ от 964,3 квадратни километра. Като важни предимства може да се считат:


- Наличие на уникален природен потенциал

- Разнообразен релеф - Западнобългарските планини, най-известна от които е Осоговската планина;

- Река Струма - една от големите български реки, вливаща се в Бяло море/Гърция/;

- Наличие на термоминерални извори с доказани лечебни свойства в областта на балнеолечението/ от 1 до 74 градуса целзий, дебит 33 литра в секунда /

- Добра суровинна база: иглолистни и широколистни гори, инертни материали за строителство и др.

- Градът е разположен в зона, подходяща за развитие на трансгранично сътрудничество /до границите с Република Македония и Република Сърбия и Черна гора/

- Разстоянието от Кюстендил до столицата София е 86 километра, границата с Република Македония е 22 километра, границата с Република Сърбия и Черна гора е 30 километра.

 

 

 

 

 

 

 ТИЦ Туристическият информационен център се намира в центъра на гр. Кюстендил, на площад „Велбъжд”, срещу Община Кюстендил.
В него можете да получите информация относно:
- музеи и храмове;
- природни забележителности, паметници на културата и архитектурата;
- културен календар – фестивали, изложения, концерти, премиери и други значими събития от обществения живот на града и страната;
- спортни събития и възможности за активен отдих;
- всички видове транспорт и комуникации;
- места за настаняване, изхранване, развлечения, SPA-центрове и атракции
- карти на града и пътеводители;

                                       Работно време:

Понеделник- Неделя от 10:00 до 18:00ч.

За контакти с туристическия информационен център:
Кюстендил 2500, площад „Велбъжд”
GSM: +359 7855 0204
e-mail: Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.

Специалист  "Информационно обслужване и услуги": Владислава Нейкова

 

 

 

 

ДИГИТАЛНА РАЗХОДКА В ГРАД КЮСТЕНДИЛ

 

ОБЯВИ И СЪОБЩЕНИЯ

На 22.03.2019 г. в Община Кюстендил стартира изпълнението на Договор № BG05M9OP001-2.018-0031-С01 и Договор №BG05M9OP001-2.018-0031-2014BG05М2ОP001-C01 по проект „Равни възможности за малцинствата и уязвимите групи – преодоляване на негативните стереотипи и подкрепа за личностно развитие”, процедура „Социално-икономическа интеграция на уязвими групи. интегрирани мерки за подобряване достъпа до образование“ – КОМПОНЕНТ 1, финансиран от Оперативна програма „Развитие на човешките  ресурси” 2014-2020 и Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж" 2014-2020.
Община Кюстендил ще изпълнява проекта със съдействието и подкрепата на следните асоциирани партньори:
-    Министерство на образованието и науката;
-    Агенция за социално подпомагане;
-    Агенция по заетостта;
-    Регионална здравна инспекция – Кюстендил.
Общата стойност на проекта е  882 659.05 лв. от които:
- 499 999.23 лв. по  ОП РЧР
- 382 659.82 лв. по ОП НОИР
Срок на изпълнение – от 22.03.2019 г. до 31.12.2020 г.

Общата цел на проект „Равни възможности за малцинствата и уязвимите групи – преодоляване на негативните стереотипи и подкрепа за личностно развитие”, процедура „Социално-икономическа интеграция на уязвими групи. интегрирани мерки за подобряване достъпа до образование“ – КОМПОНЕНТ 1, финансиран от  Оперативна програма  „Развитие на човешките  ресурси” 2014-2020 и Оперативна програма  „Наука и образование за интелигентен растеж" 2014-2020 е да допринесе за повишаването качеството на живот, социалното включване и намаляване на бедността, както и до трайната интеграция на най-маргинализираните общности, вкл. ромите чрез реализацията на комплексни мерки и прилагането на интегриран подход.
    Специфичните цели по ОП „Развитие на човешките ресурси" са насочени към подкрепа за социално включване чрез:
    Подпомагане интеграцията на пазара на труда на маргинализираните групи;
    Осигуряване на достъп до образование и обучение;
    Подобряване достъпа до социални и здравни услуги;
    Развитие на местните общности и преодоляване на негативните стереотипи.
    Специфична цел по ОП „Наука и образование за интелигентен растеж" е насочена към подкрепа за социално включване, чрез осигуряване на достъп до образование и обучение.
По ОП РЧР  ще бъде обзаведен, оборудван и разкрит„Център за развитие на уязвими общности” в част от имот - публична общинска собственост – 2 бр. кабинети, намиращи се на ІІ-ри етаж в сградата на Обединен детски комплекс с адрес: гр. Кюстендил, ул. "Марин Дринов" № 7.
Към Центъра ще се формира мултидисциплинарен екип от 5 специалиста в областта на трудовата заетост, психо-социалната подкрепа и здравната грижа, които ще оказват практическа помощ по социално-личностни проблеми и психо-социални потребности на хората от целевите групи в състав: Ръководител - 1 щ. бр., Психолог–1 щ. бр., Социален медиатор - 1 щ. бр., Трудов медиатор -1 щ. бр. и Медицински специалист - 1 щ. бр.
Създаването на „Център за развитие на уязвими общности” ще допринесе за разширяване на възможностите за подобряване качеството на живот на хората от уязвимите групи и/или техните семейства, чрез предоставяне на възможности за връщането на реалния пазар на труда.   Реализирането на настоящата процедура ще разшири и обемът, многообразието и целенасочеността на социалните услуги, предоставяни в общността на територията на община Кюстендил.
 По проекта ще се проведе обучение за придобиване на 1-ва степен на професионална квалификация. Обучените лица ще получат легитимно Свидетелство за професионално обучение и  на 40 бр. ще бъде осигурена трудова заетост за срок до 12 месеца при работодатели, партньори на Община Кюстендил.
Община Кюстендил ще реализира проекта с помощта на партньори и по двете оперативни програми. Всеки партньор е избран на база публична и прозрачна процедура за избор.
Целеви групи по ОП РЧР са:
1.    Представители на ромската общност;
2.    Хора в риск и/или жертва на дискриминация;
3.    Хора, населяващи територии, в т.ч. с ниска гъстота на населението, селски и изолирани райони, части от населени места, в които е налице концентрация на проблеми, създаващи риск от бедност, социално изключване и маргинализация.
Дейностите по ОП НОИР ще бъдат реализирани от Център за неформално образование и културна дейност „Алос” - партньор на Община Кюстендил в ДГ „Слънце” и ОУ „Марин Динов” гр. Кюстендил. Децата и техните семейства ще имат възможност да получат услуги за повишаване на тяхната мотивация за реинтеграция в образователната система, подобряване на образователната среда в детската градина и училището, насърчаване участието на родителите в образователния процес, за разясняване ползите от образователната интеграция и приемането на различието и преодоляване на негативни обществени нагласи.
Целеви групи по ОП НОИР са:
1.    Деца и ученици от етническите малцинства и/или от маргинализирани групи/ и от семейства, търсещи или получили международна закрила;
2.    Родители от етническите малцинства и/или от маргинализираните групи, и от семейства, търсещи или получили международна закрила.
             След проведена публична и прозрачна процедура за избор на партньори в Община Кюстендил е сключено партньорско споразумение за изпълнение на предвидените дейности.
Изпълнението на заложените дейности в проекта ще са в съответствие и ще допринесат за реализиране на целите на основните стратегически документи: Национална стратегия на Република България за интегриране на ромите 2012-2020 г., Областната стратегия и Общински план за интегриране на ромите, Национална стратегия за намаляване на бедността и насърчаване на социалното включване 2020 г. и Общинската стратегия за развитие на социалните услуги.
Предвидените мерки са насочени към социално-икономическа интеграция на маргинализирани общности като ромите и уязвими групи. Мултидисциплинарният екип на ЦРУО в сътрудничество с партньорите по проекта ще прилагат интегриран подход, съчетаващ интервенции в следните области: подобряване достъпа до заетост, образование, социални и здравни услуги, както и осигуряване на нормални жилищни условия.
Чрез изпълнение на дейностите, заложени в проекта в Община Кюстендил ще се създадат условия и предпоставки за инвестиране в комплексни интегрирани мерки, насочени към подобряването на социално-икономическа интеграция на маргинализирани общности за борба с бедността и социалното изключване.

 

Проект „Равни възможности за малцинствата и уязвимите групи – преодоляване на негативните стереотипи и подкрепа за личностно развитие”

 

 

През месец август 2019 г. са  осъществени 2 информационни срещи с представители на целевата група, на които експертите от Център за неформално образование и културна дейност „Алос” - партньор на Община Кюстендил представиха дейностите по проекта, в резултат на които децата и техните семейства ще имат възможност да получат услуги за повишаване на тяхната мотивация за реинтеграция в образователната система, подобряване на образователната среда в детската градина и училището, насърчаване участието на родителите в образователния процес, за разясняване ползите от образователната интеграция и приемането на различието и преодоляване на негативни обществени нагласи.
          Присъстващите родители на деца от партньорите по проекта ДГ "Слънце" и ОУ "Проф. Марин Дринов" се запознаха с проектната идея и заявиха желание за участие и включване в работата на "Групата на ромските жени, приятели на образованието" и Родителския комитет за активно промотиране на  идеята за образованието като условие за просперитет на децата.
        На 16.08.2019 г. в изпълнение на дейностите по проекта Център за неформално образование и културна дейност „Алос”  проведе пленер „Артистичност сред природата“ в красивия зелен двор на РИМ град Кюстендил. Децата работиха със закупените по проекта за ДГ „Слънце“ изобразителни материали - водни бои, четки за рисуване, престилки за рисуване, картон за рисуване.
         С интерес децата се запознаха с начина на работа с тях. Участваха 52 деца от детска градина "Слънце" на възраст от 3 до 7 години и 13 деца от детска градина "Мечта" на възраст 5 и 6 години. С помощта на четката и боите малките художници с радост създадоха един красив детски свят. Пленерът донесе много емоции на малчуганите със своята непринуденост, свобода и творческа мисъл. Дворът на музея бе огрян от красивите слънца, нарисувани от децата. Денят завърши с много игри, песни и нови приятелства.


  М.09.2019 Г.

През месеца в изпълнение на Дейност 3 „Подобряване на образователната среда в детските градини и училища” ДГ „Слънце“ се проведоха дни на професията.
              Научавайки интересни неща за професиите на своите родители,  малчуганите получиха отговор защо мама и тате ходят на работа и как заедно с други професионалисти създават ценни блага. Впечатлени от видяното децата с интерес разказваха и за професиите на техните роднини и близки. Запознавайки се с различните професии децата вече са мотивирани да полагат усилия и непрекъснато да се учат, за да могат да постигнат това, за което мечтаят.

Споделете в социалните мрежи:

Анкета

ХАРЕСВАТЕ ЛИ ГРАД КЮСТЕНДИЛ?

Контакти

  078/ 55 11 66
  078/ 55 10 04
  гр.Кюстендил, пл. "Велбъжд" № 1
  БУЛСТАТ 000261517 

 

Този уебсайт използва "бисквитки", за да гарантира, че получавате най-доброто изживяване от нашия уебсайт